Ota yhteyttä

Elinvoimaa alueellesi!

« Edellinen | Seuraava »

Rovaniemellä kirjataan alanvaihtajia ja yrityskontakteja Hakosaloon

 

Rovaniemen työllisyyspalveluiden Hakosalo-järjestelmää on käyttänyt Vauhtia ammattisiirtymiin -ryhmähanke (ESR+), jossa on ollut mukana kaupungin toimijoiden lisäksi Rovaniemen koulutuskuntayhtymä REDU ja Lapin Yliopisto.

Rovaniemellä projektisuunnittelijana työskentelevän Maiju Saarreharjun mukaan käyttötarvetta olisi muillakin tahoilla, mutta nykytilanteessa he eivät ole voineet hankkia enempää lisenssejä. Vauhtia ammattisiirtymiin -hankkeen asiakkaina hän kertoo olleen erityisesti alanvaihdosta kiinnostuneita rovaniemeläisiä sekä paikallisia työnantajia, joilla on osaajatarvetta.

– Pääasiallinen tavoite järjestelmän käytön näkökulmasta on ollut asiakkaan tietojen tallentaminen tavalla joka sallii asiakkaan laadukkaan palvelemisen sekä työn jatkumisen tilanteessa, jossa asiakkaan vastuuhenkilö vaihtuu. Asiakkaan näkökulmasta on tärkeää, ettei hänen tarvitse aina ”aloittaa alusta” saapuessaan palveluun, sillä tämä luo luukuttamisen tunnetta ja heikentää asiakaskokemusta. Siksi koemme tärkeäksi, että asiakkaan tiedot saadaan talteen ja niitä voidaan hyödyntää osana asiakaspalvelutilannetta, Saarreharju summaa.

Tietoturvaa ja vaikuttavuutta

Hakosalo-järjestelmä otettiin Rovaniemellä käyttöön, koska heillä oli tarve alustalle, jolle tallentaa työnhakija- ja työnantaja-asiakkaiden tietoja hyödynnettäväksi asiakastyössä ja hankkeen toiminnan vaikuttavuuden seurannassa. Lisäksi hankkeen työnantajayhteistyöhön tarvittiin alusta, jossa on mahdollista pitää kirjaa yritysten kontaktoinneista ja siitä paikallisesta toimialatiedosta, jota työnantajakäynneiltä kerätään.

Järjestelmään he lisäävät työnhakijoita, yrityksiä ja näiden yhteyshenkilöitä. Sekä työnhakijoille että työnantajille tallennetaan aktiviteetteja asiakastapaamisilla ja yrityskäynneillä. Lisäksi työnhakijoille tallennetaan asiakkuuksia.

– Ensisijainen hyöty järjestelmästä on totta kai työn kirjaaminen tietoturvallisesti, mikä sallii meidän palvella asiakkaitamme paremmin. Hakosalo-järjestelmä on suurena apuna myös tiedolla johtamisessa ja meidän toimintamme seurantatyössä. Järjestelmä sisältää paljon toimintoja, kuten vaikkapa listojen ja hakujen tallentaminen, jotka nopeuttavat ja tehostavat meidän työtämme merkittävästi, Saarreharju kertoo.

Maiju Saarreharju toimii projektisuunnittelijana Rovaniemen kaupungilla
 

Katso myös:

Ota yhteyttä ja kysy lisää:

Siirry yhteydenottolomakkeelle

 
Päivitetty 2.4.2026

 

HAKOSALO OY

Pohjoisranta 11 C 28100 Pori
Puh. 010 231 0560
helpdesk@hakosalo.fi